stavím, stavíš, stavíme

stavebnice nikdy nevyjdou z módy. jsou evergreenem dětských pokojů a koutků. vybraly jsme pro vás nejnovější přírůstky, které spojuje dřevo jako materiál, český původ a inovativnost jejich tvůrců, kteří úspěšně navazují na vyhlášenou tradici české dřevěné hračky. a také to, že si je oblíbí jak děti tak dospělí.

 

mimozem od my dvě

jak už název jejich designérské značky napovídá, jsou dvě – veronika watzková a monika matějková. na pražské uprum sice studují každá v jiném ateliéru (sklo a k.o.v.), ale pojí je nadšení pro tvorbu hraček. za sebou již mají několik menších kolekcí. nicméně nejvíce zaujme právě ta jejich poslední, které daly charizmatický název: mimozem.

_a0a9586   _a0a9591

jedná se o stavebnici, jež se vyznačuje jednoduchými tvary v kombinaci s něžnou barevností. důvtipným skládáním sestavíte objekty z tajuplné mimozemě, které můžete vnímat jako krásné abstraktní sošky stejně jako konkrétní předměty. fantazii se v tomto světě rozhodně meze nekladou, spíše naopak.

děti si na mini mohou nejen tuto krásnou stavebnici vyzkoušet přímo na stánku my dvě, ale navíc se mohou i zúčastnit tvůrčí dílny, již designérky připravily v rámci doprovodných programů.

_a0a9564  _a0a9574  _a0a9569

 

zrodil se perfo systém

že jste o této stavebnici ještě neslyšeli? není divu, bude mít totiž premiéru právě na našem festivalu! my jsme jí nadšené. za jejím vznikem je sympatický příběh. založili ji dva sousedé, jan urban, restaurátor dřeva a táta čtyř dětí – matěje, johanky, vendelína a anouk, a jiří nachlinger, táta dcery anežky, který vystudoval obor řezbářství a tvarování dřeva na střední uměleckoprůmyslové škole. napadlo je vytvořit kreativní hračky pro své děti, které by byly „nejen chytré, ekologické a zdravotně nezávadné, ale také přitažlivé pro rodiče a mohly se snadno změnit v originální dekoraci bytu“.

interior_4500x3000_px_03   perflet

komponenty perfo jsou vyrobeny pouze z bukového dřeva, nejsou ničím napuštěné ani barvené. stavebnice zatím vytvořili ve čtyřech verzích, které se dají sestavit mnoha způsoby a vzájemně je lze kombinovat. každý exemplář perfo systému je číslovaný originál, obsahující v závislosti na typu 190 až 210 komponentů. systém navíc zamýšlejí rozvíjet dál dokonce do řady nábytku a interiérových doplňků.

tools_4500x3000px_03   _mtf1820-1

 

antické báje od kutulu

designérka pavla boháčová se svým týmem rozhodně nezahálí. na dubnovém mini se jejich kolébaví ptáčci pi-pi rozletěli a koníci rozjeli do všech stran. ani nyní na mini nebudou chybět, tentokrát však i v nových barevných verzích. a hlavně zde kutulu představí v plné parádě svou stavebnici mytho, již pavla vytvořila loni jako svou diplomovou práci na fakultě designu a umění ladislava sutnara západočeské univerzity v plzni.

stavebnice-vojacci-kopie  trojan-a-spartan

„hračky z této kolekce přibližují našim nejmladším antický mytologický svět. podněcují zájem o příběhy, které se tradují od dávných dob a v nichž nalézáme zábavu, dobrodružství a ponaučení dodnes. hračky jsou pohyblivé a lze je sestavit do různých podob podle vaší fantazie.“ na mini si můžete pohrát a poprvé též pořídit úžasné hrdiny-vojáčky. vyzkoušet si tu můžete i impozantního trojského koně, který bude sloužit jako úkryt pro vojáčky.

trojsky-kun-kopie   myth

(© text tereza bruthansová, © foto rudolf skopec pro my dvě a archiv značek)