myšky z knížky

zdá se, že myši mají pré.

a to je dobře. ony to totiž nejsou ledajaké myšky. ale speciální – knižní.

 

dům myšek

tak například sam a julie, kluk a holka, nerozluční kamarádi. julie je odvážná, hravá a podnikavá myška, která plachého sama vždy vtáhne do nějakého báječného dobrodružství. a kde se to vše odehrává? představte si neuvěřitelný, multikulturní dům plný spletitých chodeb a pokojíčků, kterých je víc než sto. a právě tam bydlí, julie s maminkou v šestém patře a sam se svou rodinou vepředu uprostřed. pod schodištěm mají svou tajnou skrýš, kde si hrají a také ukrývají truhličku s pokladem. dobrodružné příběhy ale zažívají i jinde, například u sama doma, když julie dá do pračky příliš prášku na praní, nebo u jeho babičky, kde neposedná julie zkouší obracet palačinky. rádi chodí také pomáhat jednomu vetešníkovi. jé, tam je ale roztodivných věcí. a když se samovi narodí hned tři sourozenci najednou, julie se o ně náruživě stará. pár dní si spolu hrát nesmějí, to když má julie neštovice. ale to netrvá naštěstí dlouho. a už jsou zase spolu a klepou se strachy, tedy hlavně sam, protože je pronásleduje velká krysa, julie ale brzy odhalí, že to je jen jejich stín.

tuhle knihu si prostě nemůžete nechat ujít, jmenuje se, jak jinak než dům myšek: sam a julie. není divu, že se stala bestsellerem. doslova vám a vašim dětem učaruje nejen milými, poutavými příběhy, ale především myškami-plyšáky hlavních i vedlejších hrdinů a fantastickým domem, jehož interiéry jsou zařízené do nejmenšího detailu. je opravdu kouzelný! autorka knihy karina schaapman ho vytvořila z pokašírovaných kartonových krabic a použila do něj látky z padesátých až sedmdesátých let a spoustu autentických doplňků. také samotné myšky jsou jejím dílem. dům si můžete dokonce prohlédnout na vlastní oči ve veřejné knihovně v Amsterodamu v ulici Oosterdokskade.

nakladatelství meander, které knihu vydalo, navíc právě přichází s jejím – stejně lákavým – pokračováním. tentokrát se jmenuje dům myšek: sam a julie v divadle. a představte si, že v něm bude hrát sám malý sam. a nebyla by to julie, aby něco nevyvedla. dostane úžasný nápad, sjet schody na koloběžce… a zlomená noha je na světě. ale ani to netrvá věčně a už je z nemocnice doma a připravuje dárek a oslavu k maminčiným narozeninám. a věděli jste, že dole pod domem je továrna? spaluje se tam všechen odpad z domu, čímž se ohřívá voda, která proudí nahorů do myších domovů. a to víte, že by julie moc ráda do továrny pronikla, ale kdepak děti tam nemají přístup.

vyprávění v obou knihách  vychází z života autorky a její rodiny: „pozorováním svých dětí jsem se naučila, co je pro ně důležité: stavět skrýše, dělit se o tajemství, mít dost lásky a péče, ale také – poznávat svět našich sousedů.“

dum-mysek-cover  mysky_kulicky   sam_a_juliemysky_divadloDUM_MYSEK_2_divadlo.inddscreen_shot_2016-05-13_at_11-12-36

 

hravouka

a ještě jeden myší knižní skvost se objevil v knihkupectvích. vydalo ho nakladatelství běžíliška, napsala a ilustrovala ji tereza vostradovská a jmenuje se hravouka. skvěle zvolený název, který krásně shrnuje celý koncept této přírodopisné publikace.

také v ní vystupuje v hlavní a vlastně sólo roli malá myška. podobně jako julie je velmi zvídavá, ale oproti ní jde ve svém dobrodužném hledání do hloubky věcí. miluje vědecké encyklopedie. a když jí do nory začnou prorůstat kořeny, její tetičky se jí chystají navštívit, zatouží zjistit odkud se berou a proniknout do světa přírody a odhalit všechna jeho tajemství. a tak se rozhodne, že sama napíše vlastní encyklopedii! „to je ale nápad,“ vypískla radostně. a už vyrážíme společně s myškou na neobyčejně zajímavý průzkum podzemních chodbiček plných larev a rejsků, objevování vodní říše a nejrůznějších rostlin, z nichž si vytvoří herbář. a už se seznamujeme s tím, co je to potravní řetězec a putujeme dále do lesa, kde na nás čekají stromy a houby a šišky i lišky a také úžasné mraveniště… jů a těch ptáků, co na světě lítá. a šupky hupky na zahradu, aha, „u rajčat se jedí hlavně plody, u salátu listy, u květáku květ a u mrkve kořeny,“ zapisuje si myška své poznatky do notýsku. a jak se vlastně taková zahrádka vytvoří? a už tu máme návod.

interaktivní pojetí knížky s nádhernými ilustracemi dětem umožní snadno proniknout do říše flóry a fauny a nadchne je tak, že dostanou chuť stát se samy malými myškami, které budou sbírat v lese vzorky, kreslit si listy a zvířátka, sušit rostliny do herbáře, pozorovat brouky a zahradničit. a to není vše, autorka vytvořila ve spolupráci s circusem atos skvělou hru, již si můžete stáhnout na: http://hravouka.circusatos.com

 

hravouka-title   hravouka3   hravouka2

snimek-obrazovky-2016-11-24-v-10-46-52snimek-obrazovky-2016-11-24-v-10-44-54snimek-obrazovky-2016-11-24-v-10-44-41

(© text tereza bruthansová, © foto archiv nakladatelství)