děkujeme!

vážení velcí i malí návštěvníci, vystavovatelé a autoři doprovodných programů,

bylo nám ctí, že jste se první předvánoční edice mini zúčastnili v tak hojném počtu a skvělé náladě. kafkův dům ožil na tři dny nevídanou kreativní atmosférou, díky dětem navíc příjemně bujarou. naplnila jej pozitivní energie a všudypřítomná originalita.

máme radost, že se stal místem setkávání. tolik maminek (tatínci nechyběli, ale převaha prostě byla jasná), novinářů a blogerek se mohlo konečně osobně seznámit s lidmi (většinou opět maminkami), kteří stojí za jednotlivými značkami a obchody. sáhnout si na látky, z nichž je oblečení ušito, vyzkoušet ho na dětech a někdy i sami na sobě (některé značky šijí stejné  modely i pro dospělé, např. ice ice baby, to to e, little people by special dress a cuna vlnami).  prohlédnout si a koupit mezi vůbec prvními u nás stavebnici perfo system, hravé kabelky pepieta, speciální červenou edici chytré židle sedees, houpací miniprkno a dětskou kolekci nábytku a doplňků italského kartellu.

mini-171 mini-1

mini-13 mini-14 mini-15 pepieta-1

mini-17 mini-19

mini-41 mini-3 mini-191

ano, mnohokrát jsme slyšely, jak nás proklínáte, že takové množství úžasných, nápaditých a kvalitních věcí pro děti je masivní útok na všechny smysly i vaše peněženky. inu, co se dá dělat, v české i slovenské republice je stále více vynikajících autorů a výrobců, kteří se věnují tvorbě pro děti, i obchodů, jejichž výběr hraček, oblečení, nábytku a doplňků je na vysoké úrovni. buďme za to všichni rádi. ano, často k založení značky, otevření butiku či vytvoření dětské kolekce jejich autory a iniciátory inspiruje právě jejich rodičovství. nicméně i ti nejmladší, bezdětní studenti či čerství absolventi uměleckoprůmyslových škol s nadšením vplouvají do vod tvorby pro děti. a tak ani ti nesmí na mini chybět. opět jsme přivítaly kutulu s dřevěnými hračkami, poprvé jsme představily veroniku bratrychovou s nádhernou kolekcí strojově pletených dek široko a uskupení dvou studentek umprum my dvě s jedinečnou kolekcí mimozem, které pro festival připravilo i skvělou dílnu.

mini-8  mini-414 mini-281 snimek-obrazovky-2016-11-26-v-22-13-39

mini-5 mini-2 mini-223

mini-176 mini-297

mini-194 mini-58

děti uvítaly, že celá řada vystavovatelů vytvořila u svých stánků menší hrací plochy. pravda, někdy je pak od nich jejich dospělý doprovod nemohl ani odtrhnout. kolikrát jsme jen slyšely maminky volat děti: „tak už pojďte, vždyť jsme na tomto patře už hodinu!“ a když ještě návštěvníci zavítali na půdu, kde se odehrával doprovodný program (od divadélek, přes mnoho dílen až po semináře), mohli tam stavět kaplu a psát na strojích v polní redakci časopisu raketa, návštěva mini se v nejednom případě protáhla nejméně na půl dne.

děkujeme též vystavovatelům, kteří svými stánky s vynikajícím jídlem a nápoji dokázali uspokojit prázdná bříška a chuťové buňky malých i velkých. vytvořit si závislost na sirupech a džemech od bilerbinu, cupcakes od lelí, sushi od umami, kávě a moučnících od café letka, pečivu od esky a příkrmech a piškotkách ve zmrzlinových kornoutech od mami, dej mi bylo více než snadné.

mini-144-kopie mini-20

mini-228 mini-199

mini-175 mini-301

děkujeme rovněž pražským jeslím&školce vltaváček, které se skvěle postaraly o děti v hlídaném koutku, zatímco jim jejich rodiče tajně nakupovali dárky pod stromeček.

děkujeme mladým mužům, kteří se nám postarali o nošení kočárů z mezipater. byli po celou dobu usměvaví a laskaví. a vše díky nim proběhlo fluidně.

a ještě nám dovolte poděkovat lucce, alici, julii, adéle, daniele a dalším z našeho týmu. a zvláště petru karšulínovi za vyfocení vizuálu!

je možné, že už to skončilo? kdepak. ani se nestačíme nadechnout a s příchodem nového roku se vrhneme do příprav dalšího, jarního ročníku.

budeme se na vás všechny opět těšit!

tereza & zuzka & kamila

mini-55 mini-233

mini-38 mini-130

mini-121 mini-183 mini-137

mini-179 mini-227

15181345_1220178961375001_654771433863610672_n mini-298 mini-167

(© text tereza bruthansová, © foto julie najbrtová pro festival mini)