znáte františka?

právě tak se jmenuje toto gumové miminko, s nímž si hrají děti od šedesátých let do současnosti. nechybělo snad v žádném dětském pokoji. u nás doma má už dva roky čestné místo mezi současnými panenkami. hrála jsem si s ním já jako malá a teď po mně štafetu převzala dcerka (výhodou je, že je velmi odolné, téměř nezničitelné). patří k jejím nejoblíbenějším, jen pro něj chtěla oblečení, aby mu nebyla zima, a tak jsme rychle svlékly mončičáka (ano, také z mého dětství) a červeně pruhovanou košilku oblékly františkovi.

20170112_132552   20170112_132534

 

když jsem před sedmi lety připravovala výstavu a knižní monografii o designérce libuši niklové, objevila jsem i další tehdejší návrhářky hraček a mezi nimi annu vystydovou (nar. 1935), jež mi pomohla blíže identifikovat jednotlivé návrhy, přiblížit osobnost libuše niklové a proniknout do výroby hraček na přelomu let padesátých a šedesátých. byla si totiž s paní niklovou velmi blízká, studovaly spolu na střední škole a pracovaly společně v gumotexu břeclav. tam také v roce 1961 vznikl františek, miminko z pvc, které se úspěšně vyrábělo v desetitísícových sériích až do počátku devadesátých let. jaké pro mě bylo překvapení, když jsem objevila autorku mé panenky z dětství! akorát já jí tedy neříkala františek ale barborka. revoluční byla v tom, že byla tvarově skvělou uměleckou zkratkou a zároveň stále něhu probouzejícím miminkem a také se mohlo díky materiálu a provedení koupat ve vodě. v knize o niklové jsem věnovala anně vystydové samostatný medailonek. setkání s ní bylo vždy velmi milé a objevné. seznámila mě i s dalšími svými návrhy hraček, některé jsem již měla jako úlovky z bazarů při hledání hraček niklové doma na polici, například ovečku s otáčecí hlavou (tu má mimochodem dcerka také moc ráda), sovičku a v neposlední řadě velkou panenku, která byla kdysi prodejním hitem.

ovce         niklo

 

jsem ráda, že retromuseum, které v chebu nedávno otevřela tamní galerie výtvarného umění, uspořádalo anně vystydové, která zde dlouhodobě žije, výstavu. nese název tohle byla moje nejmilejší panenka! a navštívit ji tam můžete do 29. ledna. vidět na ní můžete mimo jiné i vzácné sádrové modely františka, které tam anna vystydová zapůjčila.

bližší info o výstavě a katalog na:

http://www.gavu.cz/anna-vystydova-tohle-byla-moje-nejmilejsi-panenka/

http://www.gavu.cz/data/675-vystydova_web.pdf

monografii libuše niklová vydalo taktum (její druhé vydání k dostání v běžných knihkupectvích):

http://www.taktum.cz/vystavy/libuse-niklova/#c126

© text tereza bruthansová