paris for minis

© text & photo: tereza bruthansová

paříž. město, které vás dokáže pohltit, ale také pořádně vysát. vím, o čem mluvím, žila jsem v něm přes deset let. a upřímně nedokázala jsem si představit, že bych tam žila s malým dítětem. velkoměsto nad seinou nikdy nebylo považováno za příliš baby friendly. ale věci se mění. tedy až na metro, které absolvovat s kočárkem je stále mission impossible. a jak by dodala julinka, i bez kočárku jím jet je často velmi náročné (nekonečno schodů a chodeb a horko k nedýchání). ovšem linka 1 ta je parádní, moderní a čistá, navíc bez řidiče, což je dobrá atrakce pro děti. a k mému překvapení jsem, světe div se, v paříži poprvé v životě zažila dokonce všude milé lidi!

julinka byla v paříži poprvé a ano, už není malé dítě, takže jsem program přizpůsobila jejímu věku. ale myslím, že vše, co jsme podnikly, je ideální pro rodiny i s menšími dětmi. zde jen sestřih našeho týdenního pobytu (v příspěvcích na instagram @festivalmini představuji jednotlivé tipy podrobněji).

paříž je město muzeí a úžasných výstav, takže jsme se zaměřily především na ně. Julinka toužila vidět monu lisu v louvru, kde si odhodlaně razila cestu mezi turisty a trpělivě vystála hadovitou frontu k ní. v ostatních sálech už mohla v klidu zkoumat další obrazy, poklady ze starého egypta i kamenné základy louvru. relax jsme si poté užily v tuilerijské zahradě, kde je přes léto opět obří ruské kolo, na které jsme se ale neodvážily po shlédnutí scény ve filmu kouzelná beruška a černý kocour, na jehož premiéře jsme byly den před tím (do čr dorazí v listopadu). velkou zábavou pro děti je instalace pruhovaných sloupů umělce daniela burena v nádvoří královského paláce, který najdete hned přes ulici od louvru. v jeho zahradě jsme se navíc na lavičce skvěle naobědvaly japonských delikates z omusubi gonbei na nedaleké rue des petits champs (projdete minipasáží přímo ze zahrady na konci vlevo).

a pak už jsme zamířily do musée en herbe na výstavu seth se la joue. jedná se o malé muzeum, které, ačkoli je přímo vedle louvru, je turisty míjené. zaměřuje se na dětské návštěvníky a je opravdu kouzelné a interaktivní. je ideálním místem, kde mohou proniknout hravou formou do světa umění. současná výstava francouzského umělce setha (až do 31.12., otevřeno denně) je poetická a naučná zároveň a nadchne nejen vaše děti, ale i vás. děti dostanou brožurku s úkoly, které vyplňují neviditelnou fixou se světélkem a prostřednictvím exponátů procestují madagaskar, ukrajinu, čínu či haiti a seznámí se s jejich tradičními hračkami. na konci výstavy pak dostanou dáreček.

celý jeden den jsme si naplánovaly příjemně odpočinkový v boloňském lesíku, kde jsme zašly na jedinečnou výstavu společných děl basquiata a warhola (do 28.8.) ve fondation louis vuitton s fantastickou architekturou od franka gehryho. obrazy nadchnou svým stylem i děti a navíc tu pro ně nabízejí programy včetně dílen (transfer minibusem každých 20 min. z metra étoile, nutno mít zakoupenou vstupenku). a co je báječné? z nadace vyjdete přímo do jardin d’acclimatation, která je rájem pro děti. nabízí krásnou přírodu, minizoo, vkusné pouťové atrakce a přes léto i vodní svět.

v květnu otevřelo v paříži kousek od opery paradox museum, vlajková loď tohoto největšího muzea optických iluzí, které je už v miami a stockholmu. na třech patrech o celkové ploše 1700 m2 na vás čeká 90 zastavení, která jsou důvtipně namíchaným koktejlem hry, zábavy a vědy pro malé i velké. všude jsou připraveni vám pomoci milí kustodi, kteří vás i ochotně vyfotí. u každé instalace je kromě popisky i qr kód s podrobnými informacemi. také místní sál her (rozuměj hlavolamů) s knihovnou plnou nejrůznějších principů paradoxů je poutavý. a jako bonus je tu i obchůdek a kavárna. na prohlídku muzea počítejte s hodinou a půl.

pokud máte rády výstavy s projekcemi, zamiřte rozhodně do atelier des lumieres, v němž i s dětmi zažijete jedinečný umělecký zážitek. čekají vás v něm místo vystavených pláten slavných malířů jejich obří projekce na stěnách i na podlaze, díky nimž jako byste přímo vstoupili do jejich magického světa. působivost rozpohybovaných obrazů ještě umocňuje hudba. my si tak užily výstavy marca chagalla a paula klee (obě až do 7. ledna), ale nyní v srpnu k nim přibyla i výstava van gogha.

a protože je nyní v paříži výstava harryho pottera, bylo jasné, že na ni musíme opět zajít. když jsem zveřejnila v příbězích na instagramu její evropskou premiéru ve vídni, rozjela se vás na ni hned téměř celá stovka. a ti, co ji nestihli, se ptali na její další putování. takže teď máte o další důvod víc proč vyrazit s dětmi do města nad seinou. výstava nás bavila i podruhé, nejen exponáty a scénografií, ale především díky interaktivnosti. hravě okouzlí a pohltí malé i velké čaroděje. u vstupu dostanete náramek s čipem a vytvoříte si svůj profil (vyberete si kolej v bradavicích, hůlku i patrona) a pak už uvnitř sbíráte body pro svou kolej za splněné úkoly. namícháte si lektvar, zahrajete si famfrpál (jedna z nejoblíbenějších “atrakcí”), vytáhnete z květináče pištící mandragoru atd. my na ní strávily opět tři hodiny, ale i to podle julinky bylo málo 🙂 (výstava je do 15.10. na výstavišti paris expo, u něhož je stanice metra porte de versailles, poté se přesune do barcelony.)

samozřejmě jsme musely i k eiffelovce (na ní jsme nebyly, protože na náš termín byly vstupenky vyprodány již téměř dva měsíce dopředu!) a do centre pompidou, kde se julince líbil výhled a také parádní galerie des enfants pro děti hned dole v mezaninu (rezervovat si můžete i workshop či prohlídku pro děti). a hned vedle centra ji okouzlila stravinského fontána od niki de saint phalle a jeana tinguelyho.

pak jsme se procházely v mé nejoblíbenější čtvrti marais, kde julinku moc bavilo nacházet kachličkové mozaiky space invaders. právě tady se zrodily a proto je jich tu i nejvíce. ale najdete je i jinde ve městě. pochutnávaly jsme si na salátech a neodolatelných makronkách, koupily si obě tenisky od bensimona a přes place des vosges přešly most na ostrov sv. ludvíka, kde jsme si daly tu nejlepší zmrzku u berthillona a odtud došly až k notre dame.

ptáte se: a co disneyland? tak v něm jsme nebyly. jednak v té době často stávkoval a navíc v paříži právě v týdnu našeho pobytu probíhala v centru 104 nádherná putovní výstava k 100. výročí disney. jmenuje se disney wonder of friendship, the experience a je celá interaktivní především díky aplikaci snapchat, zvláště procházka zahradou alenky v říši divů je kouzelná (v září bude v madridu). a mimochodem kousek od centra 104 je kanál bassin de la villette, kde je přes léto pláž, a též parc de la villette, kde právě probíhá výstava tima burtona (do 20.8.) a kde je spousta vyžití pro děti venku i uvnitř cité des sciences et industrie.

a tady mé další tipy pro rodiny s dětmi, které jsme nestihly: lucemburská zahrada s poníky a kolotočem, musée des arts forains v bercy, jardin des plantes s úžasnou galerií evoluce nebo muzeum augusta rodina s novým koutkem pro děti. a také jsme chtěly házet žabky z mostku do kanálu sv. martina jako amelie poulain, vyjet lanovkou na montmartre nebo plout po seině. ale to zase někdy příště. za šest dní jsme toho stihly i tak až až!

photo: © tereza bruthansová (! it is forbidden to use the published photos without permission)