mini wonders výstava / exhibition

putovní výstava mini wonders, mapující sto let české hračky, vznikla pro česká centra a od své premiéry v českém centru a muzeu hraček v tokiu se představila v řadě světových destinacích, jako např. v londýně, paříži, jeruzalémě, praze a šanghaji, kde ji hostilo prestižní muzeum současného umění power station of art. nyní se až do konce srpna výstava zabydlela v novém českém domě v bratislavě.

česká hračka byla a je fenoménem na mezinárodní úrovni. ve výstavě proto září ikony českého designu jako dřevěná zvířátka Ladislava Sutnara ze 30. let, kovové stálice firem Merkur a Kovap nebo plastoví igráčci a nafukovací buvol dnes již legendární libuše niklové. hravě jim sekundují objekty současných designérů a jejich značek, např. jana čapka, kutulu, tititi, re pello, utukutu, totemo nebo reného šulce. také všechny vystavené původní návrhy hraček z 20. století se dnes, stále či opět, vyrábějí a lze je koupit.

vzhledem k putovnímu charakteru výstavy i k dosud oblíbenému ukládání hraček do kufříků jsem od začátku zamýšlela exponáty instalovat právě do kufrů, a to od vyhlášené české značky kazeto. designéři anna a jerry kozovi dokázali tuto moji ideu skvěle realizovat, každému vystavujícímu nechali vyrobit kufr na míru a k němu navrhli skládací podnožky. a jako bonus nechali do kufrů důmyslně namontovat světlené spoty, díky nimž rozehráli stínohru vystavených hraček. stejně jako oni také grafická designérka zuzana lednická je jedním z autorů ve výstavě prezentovaných nafukovacích hraček pro firmu fatra. svým hravým grafickým pojetím výstavy lednická ještě podtrhla její koncepci – vytvořila razítka v podobě samolepek na kufry, zdi i katalog, který navrhla v minimalistické formě kufříku.

autorka koncepce a kurátorka: tereza bruthansová, grafický design: zuzana lednická / studio najbrt, instalace výstavy: anna a jerry kozovi, produkce: sandra karacsony, pořadatel: česká centra

vystavující: václav špála, ladislav sutnar (modernista), merkur, kovap, efko, směr, moravská ústředna brno, libuše niklová, fatra, detoa, kutulu, re pello, michal strach, jan čapek, zuzana lednická, anna & jerry kozovi, rené šulc, adéla fejtková, utukutu, tomáš rejmon, studio vrtiška & žák, tititi, totemo

photo: © česká centra, studio najbrt, tereza bruthansová